CENTRUM TERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ WROCŁAW

AWIOFOBIA - lęk przed lataniem samolotem

 

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Publicznej ponad 50% osób odczuwa niepokój podczas lotu, a aż 30% odczuwa lęk przed lataniem. Dane te pokazują, że to zjawisko jest powszechne a jego skutkiem jest rezygnacja z dalekich podróży lub ogromny stres gdy jednak lot samolotem jest nieunikniony. Na szczęście z lękiem przed lataniem można sobie poradzić - gdy występuje ten problem z pomocą przychodzi psychoterapia poznawczo - behawioralna.

awiofobia miniatura 

Dlaczego się boimy?

Fobia to wyolbrzymiony strach, który opiera się najczęściej na błędnej ocenie poziomu zagrożenia a towarzyszą jej najczęściej niekontrolowane reakcje organizmu, które same w sobie powodują złe samopoczucie.

Obawy związane z lataniem są czymś naturalnym, zwłaszcza, jeśli nie latamy często; wynikają one z braku kontroli nad sytuacją, konieczności zaufania załodze i często ze świadomości pozostawania w miejscu, z którego nie można się wydostać.

Ponadto lęk przed lataniem samolotem często wynika z obawy przed turbulencjami, które nie zagrażają bezpieczeństwu lotu, mogą jedynie być nieprzyjemne, szczególnie dla osób, które nie latają często i nie są do nich przyzwyczajone.

Co więcej nasz umysł często wyciąga błędne wnioski z docierających do niego informacji - warto uświadomić sobie, że wypadki samolotowe zyskują nagłośnienie w mediach, właśnie ze względu na rzadkie występowanie. W rzeczywistości latanie jest najbezpieczniejszą formą transportu.

 

Jak poradzić sobie z lękiem przed lataniem?

 

  1. Zadbaj o dobre samopoczucie w dniu lotu; wyśpij się, zjedz lekki posiłek – prawidłowy poziom glukozy we krwi obniża napięcie.

 

  1. Przygotuj się na to, że w samolocie może być chłodniej, możesz też zabrać ze sobą poduszkę, aby poprawić komfort podróży.

 

  1. Przed lotem unikaj środków pobudzających takich jak kawa i alkohol, które dodatkowo mogą nasilać dyskomfort związany ze zmianami ciśnienia w samolocie.

 

  1. Aby zminimalizować stres związany z nową sytuacją porozmawiaj z osobą doświadczoną w lataniu o tym, czego możesz się spodziewać na lotnisku oraz na każdym z etapów podróży samolotem.

 

  1. Zapoznaj się wcześniej z procedurami obowiązującymi na lotnisku, sprawdź  wymiary bagażu oraz przepisy dotyczące ich zawartości.  

 

  1. Daj sobie czas; przyjedź wcześniej na lotnisko, aby oswoić się z miejscem i przejść odprawę bez pośpiechu

 

  1. Podczas lotu z inną osobą najlepiej zajmij się rozmową, warto też zabrać ze sobą książkę lub audiobooka, aby odwrócić uwagę i rozładować napięcie.

 

 

Psychoterapia poznawczo - behawioralna, skuteczny sposób na bezstresowe latanie

 

Opisane powyżej porady służą obniżeniu niepokoju związanego z lataniem, jednak aby pozbyć się awiofobii potrzebna będzie pomoc terpeuty poznawczo - behawiroalnego. Terapia pomoże w zmianie sposobu myślenia, wyeliminowaniu przyczyn powstawania lęku i uświadomieniu sobie, że nasze obawy związane z lataniem samolotem są wyolbrzymione i nieracjonalne. Podczas pracy behawioralnej przełamujemy lęk związany z przebywaniem na terenie lotniska, myśleniem i rozmawianiem o podróży samolotem. Ponadto w czasie terapii nabywamy umiejętności związane z opanowaniem nieprzyjemnych odczuć płynących z naszego ciała – uczymy się technik oddechowych i relaksacyjnych, które można wykorzystać podczas stresującej sytuacji.

 Awiofobia infografika

 

FaLang translation system by Faboba