Leczenie bezsenności

Psychologowie Wrocław Leczenie bezsenności

Co to jest bezsenność

Bezsenność objawia się trudnościami z zasypianiem, wybudzaniem się w nocy lub zbyt wczesnym budzeniem się rano. Z powodu nieprzespanej nocy zwykle odczuwamy też zmęczenie w ciągu dnia, gorzej funkcjonujemy. Jeśli taki stan zdarza nam się 3 dni w tygodniu lub częściej i trwa to już dłużej niż miesiąc to mówimy o bezsenności przewlekłej diagnozowanej jako forma zaburzeń snu.

Kryteria tak rozumianej bezsenności spełnia 7-8% populacji, ale według różnych badań na problemy ze snem skarży się do 40% społeczeństwa.

Pierwsze sygnały rozwoju bezsenności

Bezsenność może rozwinąć się z powodu innych chorób zarówno psychicznych, takich jak depresja, jak i somatycznych – dolegliwości bólowych, zespołu niespokojnych nóg, cukrzycy itd. Czasem problem ze snem rozpoczyna się w wyniku stresu albo nagłej zmiany trybu życia: innej godziny pójścia spać, pracy zmianowej.

Po kilku bezsennych nocach zwykle naturalnie dążymy do tego, by jakoś poprawić swój sen. Intuicyjnie szukamy sposobu na lepsze spanie – lampka wina, popołudniowa drzemka, książka przed snem. Jeśli mimo to problem trwa, zaczynamy się coraz bardziej martwić: kolejna nieprzespana noc, jutro znów ciężki dzień a ja będę “do niczego”. Zmęczeni w dzień, pełni obaw przed kolejną nocą robimy wszystko by jednak zasnąć. Stąd już tylko krok do pełnoobjawowej bezsenności. Niestety czas podobnie jak w innych chorobach działa na niekorzyść – im dłużej mamy problemy ze snem tym trudniej jest się ich pozbyć.

Sposoby leczenia bezsenności

Obecnie istnieją dwie skuteczne metody leczenia bezsenności: terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia farmakologiczna (leki nasenne lub inne leki psychotropowe nowej generacji). W zależności od preferencji oraz problemów pacjenta zaleca się albo jedną z wymienionych metod, albo ich połączenie, najlepiej przy współpracy psychiatry z terapeutą.

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna bezsenności

Terapia poznawczo-behawioralna to zwykle około 6-8 spotkań z terapeutą. Jest to terapia coraz powszechniej stosowana ze względu na swoją wysoką skuteczność – poprawa jakości snu następuje u 70-80% pacjentów. Leczenie składa się z kilku etapów.

Po pierwsze musimy wiedzieć, co wpływa na poprawę naszego snu, a co mu przeszkadza, tak żeby można było znów wprowadzić nasz organizm w odpowiedni rytm snu i czuwania. Ważne jest wyćwiczenie nawyków wspomagających dobry sen i wykluczenie tego, co nam utrudniało zasypianie. Etap pierwszy zatem to nauka, o tym czego potrzebuje nasz organizm, by dobrze spać oraz wykorzystywanie tej wiedzy na co dzień.

Po drugie, dręczące nas niepokojące myśli, obawy przed kolejną nieprzespaną nocą lub zupełnie inne zmartwienia powodują, że gdy kładziemy się spać nasz organizm nie jest wystarczająco zrelaksowany. Techniki poznawcze nakierowane na opanowywanie tych myśli umożliwią wyciszenie umysłu przed snem.

Po trzecie, w sytuacji gdy zasypianie i ciągłość snu jest nie możliwa ze względu na napięcie odczuwane w ciele, stosujemy techniki relaksacyjne aby wprowadzić ciało w stan rozluźnienia.

Czas leczenia bezsenności w terapii poznawczo-behawioralnej to około 2 miesiące, do wyboru w dwóch formach: indywidualnej bądź grupowej. Niezależnie od przyczyn bezsenności i wybranego sposobu leczenia dla wszystkich osób mających problemy ze snem bardzo ważnym elementem leczenia jest odpowiednia psychoedukacja na temat zasad dbania o zdrowy sen.

Scroll to Top