CENTRUM TERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ WROCŁAW

Para na terapii - czego się spodziewać w gabinecie terapeuty

Na czym polega terapia par?

Terapia poznawczo-behawioralna par polega przede wszystkim na wysłuchaniu klientów, ustaleniu celu spotkań, zastanowieniu się wspólnie z terapeutą nad możliwymi przyczynami zachowań oraz na zaproponowaniu przez terapeutę kilku technik przydatnych do samodzielnej pracy nad związkiem w gabinecie oraz poza nim. W toku terapii można wspólnie przećwiczyć skuteczną, nie powodującą konfliktów komunikacją, gdyż dotychczasowa powodowała jedynie spięcia, narastanie wzajemnej niechęci i oddalanie się od siebie partnerów.

Jak wyglądają sesje terapii par?

Pierwsze spotkanie w gabinecie terapeutycznym może powodować niepokój, jednak to w gestii terapeuty leży zadbanie o jak największy komfort psychiczny klientów oraz zbudowanie atmosfery zaufania. Sesja terapii par trwa do 90 minut. Jest to wystarczająca ilość czasu, by każda ze stron mogła spokojnie opowiedzieć o związku, o jego historii, o własnej rodzinie pochodzenia oraz o trudnościach, które aktualnie dostrzega w relacji. Terapeuta w międzyczasie może dopytywać o ważne informacje, by mógł lepiej zrozumieć sytuację. Będzie również obserwować zachowania niewerbalne pary względem siebie, zwróci uwagę na sposób komunikacji w związku. Terapeuta może też poprosić klientów o wypełnienie kilku kwestionariuszy, zapyta o oczekiwania względem terapii. Czasami zdarza się, że para nie potrafi od razu odpowiedzieć jakie ma oczekiwania lub różnią się one diametralnie od siebie i bardzo trudno jest ustalić wspólny cel dalszej pracy terapeutycznej, dlatego można do tego tematu powracać w czasie następnych spotkań.

W gabinecie podczas pierwszej konsultacji terapeuta może zadać również pytanie dlaczego właśnie teraz para zgłasza się na terapię i które z partnerów wykonało telefon, by umówić się na wizytę. Czasem bywa tak, że jedno z partnerów chce przerwać związek, a drugie za wszelką cenę chce go ratować. Wówczas terapeuta nie może decydować za klientów co należy zrobić. Powinni oni samodzielnie podjąć decyzję. Terapeuta z pewnością zaleci partnerom do wykonania między sesjami pracę osobistą, która może okazać się pomocna w znalezieniu optymalnego rozwiązania.

W celu uzyskania jak najlepszych efektów, terapia par w podejściu poznawczo-behawioralnym zakłada spotykanie się z terapeutą co tydzień. Warto ustalić konkretną godzinę spotkań, która nie będzie kolidować z codziennymi obowiązkami partnerów.

Kontrakt terapeutyczny

Na kolejnych spotkaniach terapeuta wspólnie z parą tworzy kontrakt terapeutyczny, czyli zbiór kilku zasad, dzięki którym praca terapeutyczna będzie przebiegała sprawnie i w zrozumiały dla wszystkich sposób. Zawiera on ogólne informacje o spotkaniach i może ulec modyfikacjom w trakcie trwania terapii za obustronną zgodą. Bardzo ważna jest zasada dyskrecji – terapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa, czyli żadne tematy poruszane na sesji nie zostają wyniesione poza mury gabinetu. Równie istotna jest informacja, że efekty terapii są wynikiem współpracy między terapeutą, a partnerami. W tym miejscu omówiona zostanie też kwestia regulowania płatności za sesje oraz sposoby odwoływania spotkań, czy spóźniania się na wizyty.

Praca osobista

Praca osobista zadawana do wykonania między sesjami jest niezwykle ważna w procesie pozytywnej zmiany w relacji, dlatego można spodziewać się, że na każdej lub na co drugiej sesji para otrzyma kilka ćwiczeń do wykonania lub fragment tekstu do przeczytania. Na kolejnych sesjach wspólnie omawia się zadania, można więc dopytać, jeśli coś było niezrozumiałe lub podzielić się informacją, że zadanie budziło określone emocje podczas jego wykonywania.

Gdzie ten efekt?

Czasami bywa i tak, że klienci po pierwszym spotkaniu w gabinecie psychoterapeutycznym nie dowiedzieli się niczego nowego. Może to być spowodowane ogromem cennych informacji przekazanych terapeucie w trakcie spotkania oraz o konieczności dopytania o istotne rzeczy, a czas konsultacji jak wiadomo jest ograniczony.

Pierwsze kilka sesji terapii par może również powodować nieprzyjemne uczucia związane z mówieniem przy partnerze, a w obecności osoby trzeciej, o trudnościach w związku, o bolesnych wspomnieniach czy też wysłuchiwaniem przykrych wypowiedzi na swój temat ze strony partnera.

Zdarzyć się może, że osoby pokłócą się w gabinecie, jednak rolą terapeuty jest zatrzymanie eskalacji negatywnych emocji oraz omówienie tej sytuacji, dlaczego tak się wydarzyło właśnie teraz, zadanie pytań by umożliwić lepszy wgląd w sytuację oraz do nauki samoobserwacji zachowań destruktywnych.

Im para jest w większym kryzysie, tym obiektywnie mniejsza szansa na to, że pierwsza sesja da spektakularny efekt. Często, mimo dużych chęci partnerów na poprawienie relacji w związku, osoby w gabinecie terapeutycznym albo bardzo się kłócą i obwiniają siebie nawzajem o problemy w domu, albo wycofują z interakcji, co może być dla terapeuty trudne do przełamania na pierwszym spotkaniu. Dlatego ważne jest, by dać sobie czas i zmotywować do zmiany.

Rezultat spotkań terapeutycznych zależy od kilku czynników: od rozbieżnych oczekiwań, od motywacji do zmiany czy rodzaju problemu, z którym para przychodzi. Czasami bywa tak, że para rezygnuje z terapii, ponieważ jest rozczarowana jej przebiegiem, założeniami terapii, czy postawą terapeuty. Czasem para, mimo podjęcia terapii, postanawia się z różnych powodów rozstać (konfrontacja z nierealistycznymi oczekiwaniami, np. że terapeuta osądzi kto jest winny za problemy w związku, że zmieni partnera lub jedna ze stron od początku wiedziała, że chce się rozstać, ale spróbowała terapii za namową partnera).

Jakie są korzyści z terapii par?

W toku terapii para nabywa nowych umiejętności takich jak między innymi: radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, czy własnymi emocjami, wyrażania własnego zdania, prowadzenia skutecznej komunikacji opartej na szacunku. Partnerzy dostrzegają, że intencje drugiej strony nie są i w rzeczywistości nie były złe, zaczynają traktować siebie jak przyjaciół a nie wrogów, tym samym ich wieź się wzmacnia, do relacji wraca bliskość, zaangażowanie, akceptacja i empatia. To, jak duża zmiana zostanie wprowadzona do związku zależy w dużej mierze od pary i ich pracy. Terapeuta uczy tylko przydatnych technik i daje impuls do działania.

FaLang translation system by Faboba