Wizyta u psychiatry

Kim jest psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem, który dodatkowo ukończył specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się oceną zdrowia psychicznego, a więc diagnozą oraz leczeniem, przede wszystkim stosując farmakoterapię.

Jak wygląda wizyta u psychiatry? Jak się przygotować do wizyty?

Na pierwszej wizycie u psychiatry można spodziewać się przede wszystkim rozmowy o trudnościach jakich doświadczamy, w tym wielu pytań dodatkowych np. o to od kiedy trwa problem, jaką wykonujemy pracę, czy na coś chorujemy. Lekarz stara się zebrać jak najszerszy obraz naszej sytuacji życiowej i objawów, aby postawić diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie. Jeśli pacjent w przeszłości miał już kontakt z leczeniem psychiatrycznym to warto na pierwszą wizytę wziąć ze sobą dokumentację lub listę przyjmowanych leków.

Jakie leki może przepisać psychiatra?

W zależności od problemu lekarz może zalecić odpowiedni lek. Najczęściej przepisywane przez psychiatrów leki należą do grup leków: przeciwlękowych, przeciwdepresyjnych, nasennych, stabilizujących nastrój oraz przeciwpsychotycznych.

Co psychiatra może zalecić oprócz leków?

Dzięki poznaniu historii pacjenta lekarz stara się nie tylko włączyć odpowiedni lek, ale też omawia różne możliwości poprawy sytuacji, może polecić rozważenie dodatkowych form pomocy lub aktywności takich jak psychoterapia, zajęcia grupowe, zmiany w stylu życia. Ma rozeznanie w ośrodkach leczenia dziennego i całodobowego, które mogą być zalecone w sytuacjach przewlekłych chorób lub kryzysów. Udziela rzetelnych informacji o danej chorobie i działaniu leków. To często bardzo ważne dla pacjentów, ponieważ istnieje wiele mitów na temat przyjmowania leków, które lekarz może omówić w świetle współczesnej wiedzy naukowej oraz swojego doświadczenia.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji psychiatrycznej?

Konsultacja pozwoli ocenić stan zdrowia psychicznego i w porę podjąć odpowiednie leczenie. Warto się na nią udać jeśli niepokoi nas np. obniżony nastrój, mamy poczucie że pewne sytuacje i emocje nas przerastają lub jesteśmy zaniepokojeni objawami takimi jak problemy ze snem, silne wahania nastroju, objawy stresu w ciele.

Psychiatra może być pierwszym specjalistą, z którym omówimy swój stan psychiczny i różne możliwości leczenia takie jak psychoterapia i farmakoterapia. Wiele problemów zdrowia psychicznego takich jak nerwica czy depresja może być leczona zarówno psychoterapią jak i farmakoterapią. Na wizytę do psychiatry warto udać się szczególnie wtedy gdy chcemy skorzystać z farmakoterapii.

Psychiatra pomaga m.in. w takich problemach jak:

Nasza czytelnia...

Scroll to Top