CENTRUM TERAPII POZNAWCZO-BEHAWIORALNEJ WROCŁAW

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna

W terapii poznawczo-behawioralnej rozpoczynamy pracę od odkrycia zależności między naszymi myślami, zachowaniem i emocjami, które są reakcjami na różne spotykające nas w życiu wydarzenia. Okazuje się, że:

nasz sposób myślenia i nasze działania mają decydujący wpływ na nasze samopoczucie.


Dlatego skutecznym sposobem na to, by poczuć się lepiej i osiągać zakładane cele jest:

  •   praca nad sposobem myślenia, odbioru rzeczywistości (np. nad krytykowaniem się, co jest częste w depresji czy nad obawą, że "na pewno zaraz wydarzy się coś strasznego", co zwykle towarzyszy problemom lękowym),
  •   praca nad nauką nowych zachowań, modyfikacją starych, zdobywaniem nowych umiejętności (np. asertywności czy relaksacji pomocnej przy redukowaniu objawów fizjologicznych stresu).


Terapia poznawczo-behawioralna jest spotkaniem dwóch ekspertów – terapeuta jest specjalistą od technik i sposobów pomocy, natomiast klient – specjalistą od własnych przeżyć, myśli i ich wpływu na swoje życie. Dzięki temu w procesie terapii uzupełniamy się i możemy tworzyć skuteczny zespół. Razem zmierzamy do realizacji postawionych na początku celów tak, by klient zdobył odpowiednie kompetencje i samodzielnie radził sobie po zakończeniu terapii.

FaLang translation system by Faboba