W czym pomagamy?

Specjalizacja

Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna?​

O terapii

W terapii poznawczo-behawioralnej rozpoczynamy pracę od odkrycia zależności między naszymi myślami, zachowaniem i emocjami, które są reakcjami na różne spotykające nas w życiu wydarzenia. Okazuje się, że nasz sposób myślenia i nasze działania mają decydujący wpływ na nasze samopoczucie.

Dlatego skutecznym sposobem na to, by poczuć się lepiej i osiągać zakładane cele jest:

  • praca nad sposobem myślenia, odbioru rzeczywistości (np. nad krytykowaniem się, co jest częste w depresji czy nad obawą, że “na pewno zaraz wydarzy się coś strasznego”, co zwykle towarzyszy problemom lękowym),
  • praca nad nauką nowych zachowań, modyfikacją starych, zdobywaniem nowych umiejętności (np. asertywności czy relaksacji pomocnej przy redukowaniu objawów fizjologicznych stresu).

Terapia poznawczo-behawioralna jest spotkaniem dwóch ekspertów – terapeuta jest specjalistą od technik i sposobów pomocy, natomiast klient – specjalistą od własnych przeżyć, myśli i ich wpływu na swoje życie. Dzięki temu w procesie terapii uzupełniamy się i możemy tworzyć skuteczny zespół. Razem zmierzamy do realizacji postawionych na początku celów tak, by klient zdobył odpowiednie kompetencje i samodzielnie radził sobie po zakończeniu terapii.

Terapia poznawczo-behawioralna to podstawowa metoda pracy w Centrum “Od nowa”. Jest ceniona nie tylko ze względu na dobre efekty, ale też bardzo przystępną i zrozumiałą formę. Na wstępnej konsultacji bądź w trakcie spotkań, może okazać się, że korzystniejsze będzie zastosowanie innych metod lub ich połączenia. Oferujemy także:

– pełen zakres diagnozy i farmakoterapii prowadzony przez lekarza psychiatrę z wieloletnim stażem

– terapię schematu (link: Dlaczego ciągle popełniamy te same błędy? Schematy i terapia schematu (psychologodnowa.pl)), terapię dialektyczno-behawioralną, terapię akceptacji i zaangażowania, uważne współczucie (self-compassion)

– treningi: radzenia sobie ze stresem (link:Trening radzenia sobie ze stresem czyli od czego zacząć gdy chcesz ograniczyć stres (psychologodnowa.pl)), relaksacji (link: Ciągłe zmęczenie, brak czasu i stres? Poznaj sprawdzone metody relaksacji (psychologodnowa.pl)), asertywności i uważności

– wsparcie emocjonalne w kryzysie i interwencję kryzysową.

Terapia w gabinecie oraz online

Forma spotkań

Wizyty w Centrum „Od nowa” odbywają się w formie stacjonarnej w gabinecie („na żywo”), online oraz w formie hybrydowej.

Po umówieniu wizyty online specjalista przesyła informację o sposobie połączenia. Korzystamy z takich komunikatorów jak Skype, Whatsapp, Zoom, Teams, Google Meets.

Hybrydową formę spotkań czyli część wizyt w gabinecie, a część online stosujemy gdy pojawiają się różne utrudnienia w dotarciu do gabinetu takie jak: długi czas dojazdu, praca zdalna, podróże, choroby, zmiana miejsca zamieszkania. Pozwala to zachować ciągłość spotkań i regularność w pracy nad problemami.

Aktualne badania nad psychoterapią wskazują na porównywalną skuteczność pomocy w formie stacjonarnej i online. Na pierwszej konsultacji specjalista ocenia czy wizyty online w danej sytuacji mogą być równie skuteczne co spotkania w gabinecie. W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do odbywania psychoterapii online, a dobór formy spotkań zależy od preferencji i sytuacji klienta.

Scroll to Top