Terapia oparta na badaniach

Skąd wiadomo, co może pomóc pacjentom w depresji czy nerwicy? Wiemy to z tzw. protokołu terapii, czyli konkretnego planu pracy z pacjentem. Gdy idziemy do lekarza i ten rozpozna u nas grypę otrzymujemy konkretny lek, ponieważ rzetelne, wieloletnie badania naukowe potwierdziły, że dany środek skutecznie pomaga i nie stanowi dla nas zagrożenia. Analogicznie gdy terapeuta rozpozna u pacjenta np. depresję, wdraża procedury terapeutyczne, które również zostały wcześniej przebadane i przetestowane. To właśnie stąd wiemy, że gdy wykonamy z pacjentem określoną pracą, jego samopoczucie się poprawi.

 

Instytucje takie jak Narodowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej (z ang. NICE) w Wielkiej Brytanii lub Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wskazują terapię poznawczo-behawioralną jako jedną z form leczenia zaburzeń psychicznych i problemów emocjonalnych. W związku z tym, procedura badania skuteczności terapii poznawczo-behawioralnej jest ściśle określona i wymaga spełnienia kryteriów podobnych jak w naukach medycznych.

 

Na przykład, gdybyśmy chcieli zbadać czy program leczenia depresji jest skuteczny musielibyśmy podjąć następujące kroki:

1. Wybrać grupę pacjentów, co do których mamy pewność, że cierpią właśnie na depresję. Grupa ta musiałaby być odpowiednio duża, aby uniknąć przypadkowych wniosków.

2. Kolejnym krokiem byłoby rozpoczęcie pracy terapeutycznej dokładnie tak jak wymaga tego od nas plan terapii.

3. Powinniśmy również przewidzieć jakie skutki ma przynieść każde nasze działania terapeutyczne – po to, aby móc sprawdzić czy nasze przewidywania się potwierdzą i czy nasz plan pracy działa.

4.  Aby dowiedzieć się czy nasz eksperyment się powiódł powinniśmy zbadać naszych pacjentów, za pomocą specjalistycznych obiektywnych testów, które wykażą czy nastąpiła poprawa.

5. Na tym nie koniec – cała  ta procedura musi być powtarzana wielokrotnie, w różnych częściach świata – aby można było określić czy faktycznie działa.

 

W ciągu ostatnich kulkudziesięciu lat przebadano w ten sposób programy terapeutyczne dla licznych problemów psychicznych. Więcej na ten temat w zakładce “Wysoka skuteczność leczenia” >>>

Scroll to Top