Zwykły smutek czy już depresja? Jak rozpoznać i zwalczyć podstępną chorobę

Psychologowie Wrocław Zwykły smutek czy już depresja? Jak rozpoznać i zwalczyć podstępną chorobę

Powszechnie kojarzy się z przygnębieniem, wycofaniem, załamaniem nerwowym. Epizod depresyjny u każdego może wyglądać zupełnie inaczej. Czasem to całe dni spędzane w łóżku,  a czasem wręcz przeciwnie – całe dni w pracy. Jeśli podejrzewasz u siebie lub swoich bliskich depresję sprawdź jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie.

Depresja to bardzo podstępna przypadłość

Psychologowie Wrocław Zwykły smutek czy już depresja? Jak rozpoznać i zwalczyć podstępną chorobę

Choć depresja przestaje być tematem tabu, nie przestaje być jedną z najpoważniejszych i najpowszechniejszych chorób dotykających współczesne społeczeństwo. Statystyki dotyczące zachorowalności są tak zatrważające, że leczenie powinno być priorytetem, a pierwsze objawy – natychmiastowym impulsem do działania. Niestety z naszej praktyki wynika, że choroba bywa na tyle podstępna, że utrudnia ludziom sięganie po pomoc nawet przez długie miesiące czy lata. Często chorzy starają się żyć pomimo różnych dolegliwości, mając nadzieję, że z czasem one miną lub się do nich przyzwyczają. Same objawy depresyjne też nie ułatwiają podjęcia walki z chorobą. Przygnębienie, brak energii, pesymizm, osłabiona koncentracja i negatywny obraz siebie silnie zniechęcają do jakichkolwiek działań. Dlatego tak kluczowe jest zrobienie pierwszego kroku i rozpoczęcie leczenia.

Czy to już depresja? Jak rozpoznać pierwsze sygnały choroby

Zapraszamy do pobrania infografiki, która pomoże w rozpoznaniu niepokojących oznak depresji i podjęciu decyzji o poszukiwaniu pomocy.

To bardzo ważne: jeśli podejrzewasz u siebie depresję koniecznie sprawdź swoje obawy. Jedna konsultacja ze specjalistą może uchronić Twoje zdrowie i życie przed pogłębiającymi się konsekwencjami choroby i pomóc Ci rozpocząć walkę z depresją.

JAK WYGLĄDA LECZENIE DEPRESJI W CENTRUM OD NOWA

NAJCZĘSTSZE PYTANIA PACJENTÓW

Kiedy szukać pomocy?

Ten najtrudniejszy pierwszy krok to zwykle zgłoszenie się na wizytę. Utrudniają nam to różne mity dotyczące pójścia do psychologa czy psychiatry, a czasem po prostu zbyt wiele innych obowiązków i brak czasu. W przypadku depresji działają jednak te same zasady co w innych chorobach – im szybciej zaczniemy leczenie,  tym mniej choroba zdąży zaszkodzić naszemu zdrowiu i szybciej sobie z nią poradzimy. Dlatego zalecamy jak najszybciej rozwiać swoje wątpliwości i umówić się na konsultację do psychologa lub lekarza. Objawy mogące wskazywać na depresję przedstawiono w infografice.

 

Do kogo się zgłosić z depresją?

Konsultacji w problemach depresyjnych udzielają zarówno psychologowie, psychoterapeuci jak i lekarze psychiatrzy. Wszyscy terapeuci w Centrum OD NOWA są jednocześnie psychologami i psychoterapeutami poznawczo-behawioralnymi. Oznacza to, że w leczeniu depresji korzystają z najskuteczniejszej obok farmakoterapii metody walki z tą chorobą.

W Centrum OD NOWA terapeuci, którzy specjalizują się w leczeniu depresji i posiadają doświadczenie w pracy z chorymi na depresję mają zamieszczoną taką informację w swoim zakresie specjalizacji w zakładkach O nas i Kontakt. Ponieważ sesje psychoterapii odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu, warto zwrócić także uwagę na terminy przyjęć, aby możliwe było regularne uczęszczanie do tego samego terapeuty.

 

Psychoterapia czy leki?

Zarówno terapia poznawczo-behawioralna jak i farmakoterapia są skutecznymi i zalecanymi metodami w leczeniu depresji, a w pewnych przypadkach stosuje się je także równocześnie. Zazwyczaj w przypadku łagodnego epizodu depresji wystarczająca jest psychoterapia, natomiast w przypadku epizodu umiarkowanego lub nawracającej depresji rozważamy łączenie psychoterapii i farmakoterapii lub tylko jedną z tych metod. Gdy objawy są ciężkie, chory ma duże problemy z koncentracją czy nawet wstaniem z łóżka, najpierw proponujemy skorzystanie z farmakoterapii, a psychoterapia może być rozpoczęta gdy leki przyniosą już pewną poprawę. Każdy wariant jest jednak indywidualnie rozważany wspólnie z klientem, bo znaczenie przy wyborze leczenia ma kilka czynników, również preferencje klienta, które bierzemy pod uwagę. Dlatego na pierwszą konsultację można zgłosić się zarówno do lekarza jak i do psychologa, który pomoże podjąć decyzję o leczeniu, gdy dowie się jaka jest sytuacja danej osoby.

 

Jak długo trwa psychoterapia?

Czas leczenia depresji jest kwestią bardzo indywidualną. Zazwyczaj psychoterapia trwa kilka miesięcy. Podstawowy program leczenia obejmuje około 16 spotkań czyli okres minimum 4 miesięcy. Czas terapii zależy jednak od wielu czynników i może być krótszy lub dłuższy. Przykładowo wydłuża się on, jeśli depresji towarzyszą też inne problemy, a jest stosunkowo krótki, gdy mamy do czynienia z pierwszym epizodem depresji i szybkim rozpoczęciem leczenia.  Po wstępnych konsultacjach zazwyczaj terapeuta stara się określić wstępnie ilość spotkań potrzebnych do uzyskania poprawy. W praktyce często już po kilku spotkaniach terapeutycznych zaczynają pojawiać się pierwsze sukcesy, a leczenie można uznać za zakończone w momencie gdy klient poczuje się lepiej oraz gdy wie jak radzić sobie z depresją i uchronić się przed jej nawrotem.

 

Jak wyglądają spotkania z terapeutą?

Terapia poznawczo-behawioralna opiera się na współpracy między klientem i terapeutą. Wymaga dobrego przekazania wiedzy o depresji, zrozumienia na czym polega problem i jak z nim walczyć. O tę część stara się dbać terapeuta. Klient angażuje się w terapię poprzez wykonywanie zadań pomiędzy spotkaniami i informowanie o swoim stanie, np. zaobserwowanych zmianach nastroju. Terapia poznawczo-behawioralna to oprócz wsparcia i zrozumienia ze strony psychologa, także liczne ćwiczenia i techniki, gdzie czasem trzeba coś zapisać, wykonać lub przeczytać. Wspólne zaangażowanie jest bardzo ważne, gdyż terapeuta proponuje różne metody pracy, a klient wypróbowuje je i udziela informacji zwrotnych. Taki model pracy znacznie odbiega więc od mitycznego wyobrażenia psychoterapii, w której terapeuta wyłącznie siedzi i słucha, a pacjent leży i opowiada.

Scroll to Top